Kickboxing na świecie

Kickboxing – jako sport walki na świecie ma krótką historię i wielu ludzi uważa się za jego twórców. Korzenie jego sięgającą nawet 2 tysięcy lat wstecz. Za początki Kickboxingu uważa się rozwijany początkowo jako dyscyplina samoobrony Muay Thai Kickboxing. Pierwsze większe zainteresowanie Muay Thai jako sportu udokumentowano około 1584 r. w czasie panowania króla Naresuana, który wraz ze swoimi żołnierzami szkolił się w tej sztuce. Ciągły wzrost zainteresowania i rozwijanie nowych technik sprzyja upowszechnieniu wśród ludzi. Rozgrywki przeprowadzano niemal w każdym mieście i wiosce jako rutynowe zajęcia. Sport Muay Thai utworzył sobie drogę do Europy około XVII wieku, gdzie został zmodyfikowany (dotyczy to głównie zakazu używania kolan i łokci) i przekształcony w Savate. Przez te wszystkie lata reguły i przepisy poddawane były ciągłym zmianom, aż do czasu powstania sportu walki jakim jest współczesny kickboxing. Za początki uważa się lata sześćdziesiąte. W USA największym hitem były zawody „points karate” promowane przez takie turnieje, jak Ed Parkers Longbeach Tournaments będący jednym z najsławniejszych. Chociaż cieszyły się one dużą popularnością wśród „bractwa” sztuk walki, to nie zdobywały uznania wśród publiczności. Promotorzy chcąc przyciągnąć publiczność, a co za tym idzie pieniądze, sięgają po coraz to nowsze elementy sportów walki, jak boks, zapasy. Ich ciągłe poszukiwania dały początek formule full-contact karate. Wczesne walki rozgrywano na otwartych matach, takich jakie wywodziły się z karate. PóĽniejsze konkurencje były organizowane już na ringach bokserskich. Te wczesne turnieje sportowe wyłoniły pierwsze gwiazdy kickboxingu, jak: Joe Lewis, Bill „Superfoot” Wallace, Benny „The Jet” Urquidez, Jeff Smith.

Na początku lat 70-tych większość walk odbywała się na terenie USA, były to walki pozbawione klarownych reguł. W zasadzie podczas jednego z pierwszych turniejów nie istniał podział na kategorie wagowe i wszyscy zawodnicy walczyli w jednej grupie do momentu wyłonienia zwycięzcy. Jak wysoki był poziom wyszkolenia zawodników może świadczyć fakt, że w zawodach tych wygrał młody Benny „The Jet” Urquidez ważący zaledwie 64 kg, który w finale walczył z ważącym 89 kg. Danem Goodsonem i pokonał go przez przytrzymanie w parterze co było w tym czasie dozwolone.

Wiele wątpliwości budziło wysokie ryzyko odniesienia kontuzji podczas walki. Dopiero rozwój specjalistycznego sprzętu ochronnego, jak i wprowadzenie zasad bezpieczeństwa pozwoliło na dalszy intensywny rozwój kickboxingu. Jednym z pionierów nawołujących do upowszechniania sprzętu ochronnego był sam Bruce Lee z hasłem „nałóżmy sprzęt ochronny i wyjdĽmy z nim na zewnątrz”. To właśnie on pomimo, że nie konkurował na arenie sportowej, stworzył metody treningowe skierowane w dużym stopniu na Kickboxing.

Wraz z rozwojem kickboxingu pojawiają się pierwsze profesjonalne stowarzyszenia zajmujące się jego promowaniem i rozwojem:

* W 1974 roku powstaje założone przez Mike Andersena oraz Dona i Judy Quine stowarzyszenie Professional Karate Association (PKA), na którego czele staje Mike Haig. Po kilku miesiącach spędzonych w Ameryce przeprowadza się do Wielkiej Brytanii w celu dalszego propagowania tej dyscypliny sportu. W tym samym roku pod egidą PKA odbywają się w Los Angeles pierwsze nieoficjalne mistrzostwa świata w kickboxingu. Były one jeszcze rozgrywane na otwartych matach do karate i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mediów jak i kibiców. Już wtedy termin „karate full-contact” był zastępowany obecnie używanym terminem kickboxing.

* W 1975 roku Georg Brukner wykreował pierwszą Europejską Amatorską Organizację, World All Style Karate (WAKO). Organizacja ta wkrótce staje się silnym rywalem istniejącego za oceanem stowarzyszenia PKA. Jednakże po przejęciu nadzoru przez Ennio Falsoniego organizacja kieruje swoje zainteresowania w stronę sportu amatorskiego. Kierunek ten został zachowany do chwili obecnej.

* W 1976 roku Howard Hanson, uczeń Mike Stona tworzy własne stowarzyszenie World Kick – boxing Association (WKA). Od początku stowarzyszenie odnosiło wiele sukcesów, co przyczyniło się do rozwoju i zmian w przepisach dotyczących „niskich kopnięć”. Otworzyło to drogę dla takich mistrzów jak: Fred Royers, Ronnie Green i Rob Kaman. W 1991 r. WKA zostaje odsprzedane kanadyjczykowi Dale Floydowi, co było przełomem w działalności WKA. Od tego momentu traci swoją świetność.

* W 1978 roku zostaje założone w Wielkiej Brytanii przez Talala Takkoushiego federacja World Kickboxing Federation (WKF). Jej prezes szczyci się ogromną wiedzą i doświadczeniem w sporcie, jakim jest kickboxing. WKF za główny cel postawiło sobie upowszechnianie kickboxingu jako międzynarodowego sportu bez dyskryminacji rasowej.

* W 1986 roku zostaje powołane do życia stowarzyszenie International Sports Kickboxing Association (ISKA). Jego założycielami są członkowie zarządu PKA oraz promotorzy: Tony Thomson, John Worley, Karyn Turner, Mike Sawyer i Scott Coker.

Inne organizacje które powstawały do chwili obecnej i miały na celu promowanie w świecie kickboxingu, choć nie uzyskały takiego rozgłosu, to:

* United States Kickboxing Association (USKBA),

* International Kickboxing Federation (IKF),

* World Sport Kickboxing Federation (WSKF).